REZİLYANS'A BAŞLA

Acılardan Büyüyerek ve Güçlenerek Ayağa Kalkmak - 1

Acılardan Büyüyerek ve Güçlenerek Ayağa Kalkmak - 1
Acılardan Büyüyerek ve Güçlenerek Ayağa Kalkmak - 1

Bazen içinizden geçirir misiniz? Hayat keşke önümüzde dümdüz bir yol gibi uzansa ve biz her adımı kendimizden emin atabilsek… Her ne kadar bu güzel bir dilek gibi görünse de, böyle bir hayatta sanırım öğrenmemiz, zihinsel ve ruhsal büyümemiz pek mümkün olmazdı. İnancım o ki, tam da bu yüzden hayat acı, tatlı bir çok sürprizle dolu. İniş ve çıkışlarla, belirsizliklerle ve kontrol edemediklerimizle… Bizlere bu iniş, çıkışlarla birşeyler öğretebilmek için, güçlenmemiz için.

Bu yazımın konusu büyük acılardan ve sıkıntılardan ayağa kalkmak. Kendimden çok şey bulduğum ve baş etmesi her zaman çok kolay olmayan durumlar.

Ancak biliyorum ki, bunlardan öğrenerek, büyüyerek ve güçlenerek çıkmak, rezilyans ile mümkün. Tam da benim yaptığım gibi.

Benim Hikayem

Bundan yaklaşık iki yıl önce ilk olarak hiç beklenmedik şekilde annemi, ondan dokuz ay sonra da babamı kaybettim. Annemin vefatından sadece iki ay sonra sağlığım ile sınandım. Çok ciddi bir sağlık problemini, şükürler olsun ki, hiçbir iz bırakmadan, tam anlamıyla ucuz atlattım. Babamın ciddi sağlık problemleri vardı ve annemden sonra o sağlık problemleri daha da artarak hem kendine hem bizlere büyük üzüntüler yaşattı. Anlayacağınız hayatımın bu dönemi hiç ama hiç kolay değildi. Üstelik biricik ağabeyim bu olayların başlamasından sadece altı ay önce yurtdışına taşınmıştı ve hem onun özlemi hem de en büyük destekcilerimin başında gelen birinin bu kadar uzakta olması bu dönemi daha da zorlaştırdı.

Ama bu dönem geçti ve ben tüm bu olaylardan dolayı ruhsal ve zihinsel olarak büyüdüm, güçlendim ve tekrar ayağa kalktım. Çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bu büyük oranla rezilyans sayesinde oldu.

Belki bana can veren iki kişinin artık hayatta olmaması nedeniyle burnumun sızısı hiç geçmeyecek ama gidişleri ile bile bana çok şey öğrettiler, benim hayatta ileri doğru büyük bir adım atmamı sağladılar.

Büyük Sıkıntılarla Başa Çıkmak Kolay Değil. Ama Bir Yolu Var.

Sevdiğin birini kaybetmek, hastalıklar ya da bazen yıllardır yaptığın işini kaybetmek, veyahut çılgın bir virüs salgını hayatta yaşayabileceğimiz büyük zorluklardan bazıları. Hiç birini diğeriyle kıyaslamak istemem. Sıkıntı, sıkıntıdır. İçinizde bulunduğunuz duruma göre herkesin sıkıntısı kendisine büyüktür. Böyle durumlarda karışık duygular içinde olabilirsiniz. Bazen bu sıkıntılar hiç bitmeyecek gibi gelir ya da bunun sizin hatanız olduğunu düşünüp suçluluk hissedebilirsiniz. Bunların hepsi çok normal. Gelin bu durumlarda neler yapabileceklerimize bir bakalım.

Büyük Sıkıntılarla Başa Çıkmak İçin Rezilyans Öneriler

Önerilerimi yaparken basamak basamak gideceğim. Böylece sizin yaşadıklarınız karşısında neler yapabileceğinizi daha net göreceğinizi düşünüyorum.

  • Bütün Duygularınıza Sahip Çıkın: Bir numaralı kural, tüm duygularınıza saygı duymaktır. Büyük sıkıntılar yaşadığınızda karmaşık duygular içinde olmanız çok normal. Olumlu duygular hissetmek ne kadar olağansa, olumsuz duyguları yaşamak da o kadar doğaldır. Kızgın olmak sorun değil, üzgün olmak sorun değil, hatta kıskanç olmak sorun değil. Biz sadece insanız ve tüm duygularımız ile varız. Maalesef çoğu zaman çevremizden bize olumsuz duygularımızı yaşamamamız gerekiyor gibi tepkiler gelebiliyor. Şu sözleri duymuşsunuzdur; “Buna mı üzülüyorsun? Bunun için ağlamaya değer mi?”

Mutluluk oyunu oynamak yerine bu duyguları da bir süre yaşabilirsiniz. Rezilyans mutluluk oyunu oynamak yerine olumlu ve gerçekçi düşünme tarzından bahseder. Bu düşünme yapısını nasıl edineceğinizle ilgili lütfen “Dört Adımda Olumlu Ve Gerçekçi Rezilyans Düşünce Yapısı” blog yazımı okuyun.

 

  • Kabul Edin: Daha önceki yazılarımda bundan biraz bahsetmiştim. Başımıza gelen şeyleri çoğu zaman engelleyemiyoruz çünkü hayatta birçok şey kontrolümüzün altında değil.

Sorunun hiçbir şey yapamadığımız (kontrol edemediğimiz) yönlerine odaklandığımız zaman bir çıkmaz içinde debelenir dururuz. Bu zaman ve enerji tüketmekten başka bir işe yaramaz. İşte burada kabul devreye girer.

Yapabileceğimiz en iyi şey etki edebileceğimiz kısımlara odaklanmak ve değiştiremediğimiz kısımları da kabul etmektir. Unutmayın, değiştirilemez olanla savaşmamayı seçerseniz, değiştirebilecekleriniz için enerjiniz olur.

 

  • Asla Karşılaştırma Yapmayın:

Kendinizi asla başkaları ile karşılaştırmayın. Hele siz zor ve sıkıntılı bir dönemdeyken, karşılaştırdığınız kişi iyi bir dönemini yaşıyorsa (ya da dışarıdan öyle görünüyorsa) bunun size hiçbir yararı olmayacağı kesin.

Mesela annemin vefatından bir süre sonra bir ortamda bu konu geçti. Yanımda oturan yeni tanıştığım çok da tatlı bir kadın, beni çok iyi anladığını çünkü kendisinin de geçen sene 85 yaşındaki annesini kaybettiğini ve hala çok üzüldüğünü bana söylediğinde, içimden “Şaka mı yapıyorsun?” demek geldi. Çünkü benim annem 65 yaşındaydı ve 20 yıl daha yaşasaydı, başka ne isterdim diye düşünmüştüm. Bu olaydan kısa bir süre sonra başka bir ortamda sadece 28 yaşındaki kız kardeşini kaybetmiş biriyle konuştuğumda ise bunu öğrenmeden sadece iki dakika önce annemin ne kadar genç yaşta kaybettiğimi söylediğim için büyük bir utanç hissettim. O anda anladım ki karşılaştırma yapmak, yapılabilecek en çözümsüz şey. Üstelik sevdiğiniz birinin kaybı her şekilde acı verir, onun kaç yaşında olduğunun hiçbir önemi yok.

O yüzden asla kendi durumunuzu kimse ile karşılaştırmayın. İster yas ister ekononik zorlukla ilgili birşey olsun. Herkesin farklı bir hikayesi var ve kimin gerçekte ne durumda olduğunu asla bilemezsiniz.

Bu konunun benim için özel bir tarafı olduğunu başlangıçta söylemiştim. Önemli ve hassas bir konu. O yüzden bu konu hakkında hem benim hem de rezilyansın söyleyecek çok şeyi var. Buradaki üç önerime eklemek istediğim beş önerim daha var. Bu yazıyı daha fazla uzatmamak ve sizi biraz demlenmeye bırakmak adına bunu burada bitirmek istiyorum. Ancak devam yazısını okumayı sakın unutmayın.

 

Rezilyant kalın,

Çiğdem Görener

 

https://www.instagram.com/rezilyans.turkiye/

https://www.facebook.com/rezilyans.turkiye

https://www.linkedin.com/company/38166526