REZİLYANS'A BAŞLA

Kurumsal Rezilyans

Geri
Değişimi durduramazsınız ama getirdiği zorluklarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenebilirsiniz.

KURUMSAL HAYATTA DEĞİŞİM VE V.U.C.A. DÜNYASI 

Bu yüzyılın iş dünyası tam olarak V.U.C.A. dünyası. V.U.C.A, zor bir dünyayı anlatıyor bize. Baş harflerini oluşturan kelimelere baktığımızda da bunu açıkca görüyoruz. 

İşte bu karmaşık, belirsiz, kararsız dünya aslında hayatlarımıza durmadan gelen değişimin bir sonucu. Değişim ise hayatımızın en temel, kaçınılmaz parçası. 

KURUMSAL HAYATTA NELER DEĞİŞİYOR?

Bütün bu değişimlere uyum sağlayabilenler ayakta kalıyor ve geleceğimizi şekillendirebiliyor. 

Büyük ya da küçük her değişim, kendi zorluklarıyla beraber geliyor. Değişim küçük bile olsa konfor alanından çıkmak anlamına geldiği için dirençle karşılanabiliyor. Kurumların bu değişime adaptasyonu ancak her bir çalışanın bu değişime adapte olması ile gerçekleşiyor. 

KURUMSAL HAYATTA REZİLYANS

Rezilyans, zorlu zamanlarda bile değişime uyum sağlama, sizi yoldan çıkarabilecek zorluklara rağmen ilerlemeye devam etme, bu zorluklardan öğrenerek büyüme yeteneğidir.
Rezilyant biri olduğunuzda zorluklarla başa çıkabilir ve değişime uyum sağlayabilirsiniz.  
 

Rezilyans, sakin ve kendinizden emin hissetmeseniz bile baskı altında kırılmama, yere düştüğünüzde tekrar ayağa kalkma yeteneğidir.

Kurumsal Rezilyans, bir kurumun en önemli varlığı olan çalışanlarında değişimin zorlukları ile başa çıkabilmek için zihinsel değişimi sağlıyor. 

Kurumsal Rezilyans, kurumun yaşadığı ve hatta yaşayacağı tüm değişimlerin getirdiği, getireceği zorluklar ve belki direnç karşısında bireylerin sadece adapte olmasını değil, bu süreçten öğrenerek, büyüyerek ve güçlenerek çıkmasını sağlıyor.

Bunu yapılan araştırmalar da destekliyor. On iki yıllık bir süre boyunca, S. Maddi ve D. Khoshaba, büyük bir ABD telekomünikasyon şirketinin çalışanlarını inceledi. Bu, endüstrinin regülasyonlarının yeniden yapıldığı bir dönemdi. Şirket sürekli değişiyordu ve işler tehlikedeydi. Ancak, araştırmanın gösterdiği şey şaşırtıcıydı.

Çalışmanın yapıldığı on iki yıl boyunca, çalışanların neredeyse % 50'si işini kaybetti ve üçte ikisi önemli stresli olaylar yaşadı (boşanma, depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunları ve kalp krizi dahil). Buna rağmen, işçilerin üçte biri karşı karşıya kaldıkları muazzam zorluktan kurtuldular, aslında geliştiler!

Maddi ve Khoshaba (2005) ‘Resilience at work: how to succeed no matter what life throws at you’ adlı kitaplarında, çalıştıkları kişilerden, pozisyonlarını koruyanlar zirveye yükselirken, işlerini kaybedecek kadar talihsiz olanlar ya kendi şirketlerini kurdu ya da diğer şirketlerde çalışmaya başladı.

Bu çalışma, işyerindeki rezilyans hakkında bize bazı insanlar diğerlerinden daha fazla rezilyans ile doğmuş gibi görünse de, rezilyansı daha düşük olanların, işler zorlaştığında baş etme, büyüme ve gelişme yeteneklerini nasıl artıracaklarını öğrenebildiğini gösteriyor. 
 

Peki sadece zor zamanlarda mı Rezilyans’tan yararlanır?

Rezilyans, bir zihinsel değişim ve çevredeki koşullara cevap verme yoludur. Çalışmalar, rezilyansın bireylerin işte performansını artırmaya, işe katılımını ve memnuniyeti artırmaya, stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Rezilyans Eğitimleri

Devamı
Rezilyans Temelli Koçluk

Devamı