REZİLYANS'A BAŞLA

Kurumsal Rezilyans

Geri

KURUMSAL HAYATTA DEĞİŞİM VE V.U.C.A. DÜNYASI 

Bu yüzyılın iş dünyası tam olarak V.U.C.A. dünyası. V.U.C.A, zor bir dünyayı anlatıyor bize. Baş harflerini oluşturan kelimelere baktığımızda da bunu açıkca görüyoruz. 

İşte bu karmaşık, belirsiz, kararsız dünya aslında hayatlarımıza durmadan gelen değişimin bir sonucu. Değişim ise hayatımızın en temel, kaçınılmaz parçası. 

KURUMSAL HAYATTA NELER DEĞİŞİYOR?

Bütün bu değişimlere uyum sağlayabilenler ayakta kalıyor ve geleceği şekillendirebiliyor. 

Büyük ya da küçük her değişim, kendi zorluklarıyla beraber geliyor. Değişim küçük bile olsa konfor alanından çıkmak anlamına geldiği için dirençle karşılanabiliyor. Kurumların bu değişime adaptasyonu ancak her bir çalışanın bu değişime adapte olması ile gerçekleşiyor. 

Rezilyans, sakin ve kendinizden emin hissetmeseniz bile baskı altında kırılmama, yere düştüğünüzde tekrar ayağa kalkma yeteneğidir.

 

KURUMSAL REZİLYANS

Kurumsal Rezilyans, bir kurumun en önemli varlığı olan çalışanlarında değişimin zorlukları ile başa çıkabilmek için zihinsel değişimi sağlıyor.

Kurumsal Rezilyans, kurumun yaşadığı ve hatta yaşayacağı tüm değişimlerin getirdiği, getireceği zorluklar ve belki direnç karşısında bireylerin sadece adapte olmasını değil, bu süreçten öğrenerek, büyüyerek ve güçlenerek çıkmasını sağlıyor.

ABD’DE BİR ARAŞTIRMA İLE İŞ DÜNYASINDA REZİLYANS

On iki yıllık bir süre boyunca, S. Maddi ve D. Khoshaba, büyük bir ABD telekomünikasyon şirketinin çalışanlarını inceledi. Bu, endüstrinin regülasyonlarının yeniden yapıldığı bir dönemdi. Şirket sürekli değişiyordu ve işler tehlikedeydi. Ancak, araştırmanın gösterdiği şey şaşırtıcıydı.

Çalışmanın yapıldığı on iki yıl boyunca, çalışanların neredeyse % 50'si işini kaybetti ve üçte ikisi önemli stresli olaylar yaşadı (boşanma, depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunları ve kalp krizi dahil). Buna rağmen, işçilerin üçte biri karşı karşıya kaldıkları muazzam zorluktan kurtuldular, aslında geliştiler!

Maddi ve Khoshaba (2005) ‘Resilience at work: how to succeed no matter what life throws at you’ adlı kitaplarında, çalıştıkları kişilerden, pozisyonlarını koruyanlar zirveye yükselirken, işlerini kaybedecek kadar talihsiz olanlar ya kendi şirketlerini kurdu ya da diğer şirketlerde çalışmaya başladı.

Bu çalışma, işyerindeki rezilyans hakkında bize bazı insanlar diğerlerinden daha fazla rezilyans ile doğmuş gibi görünse de, rezilyansı daha düşük olanların, işler zorlaştığında baş etme, büyüme ve gelişme yeteneklerini nasıl artıracaklarını öğrenebildiğini gösteriyor.

Dünya Ekonomik Forumu'nun Geleceğin Meslekleri Raporunda Rezilyans Becerisi İlk 10 Yetkinlik İçinde

2020 PERYÖN ARAŞTIRMASI İLE İŞ DÜNYASINDA REZİLYANS

Ülkemizde çok önemli bir araştırma yapıldı!
"TÜRK İŞ DÜNYASINDA PSİKOLOJİK SERMAYE ARAŞTIRMASI" PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği ve Execution Partners işbirliği ile Eylül 2020’de gerçekleştirildi.

Katılımcıların %62 si CEO / GM / GMY, %38'i ise direktör seviyesinde olan bu araştırmanın çok önemli bir bulgusu oldu.

Türk İş Dünyası’nın PSE(Psikolojik Sermaye Endeksi) bileşkesinde, YILMAZLIK (REZİLYANS) EN DÜŞÜK SEVİYEDE çıktı.

 

                Araştırmanın tamamını incelemek isterseniz; 2020 PERYÖN ARAŞTIRMASI

Kurumlarda Rezilyans Hangi Durumlarda Kullanılır?

 

 

Artık zaman Rezilyans’ı geliştirme zamanı!

Rezilyans Eğitimleri

Devamı
Rezilyans Programlarımız

Devamı
Rezilyans Temelli Koçluk

Devamı