REZİLYANS'A BAŞLA

Hakkımızda

Çiğdem Görener’in Kendi Kaleminden;

Merhaba, ben Çiğdem. Uzun yıllar hızlı tüketim, medya, temizlik kağıdı gibi farklı sektörlerde ülkemizin önemli kuruluşlarında kurumsal hayatta çalışmış, sonrasında edindiği deneyimlerle bugünkü kariyerine adım atmış bir eğitmen ve koçum.  Anne, eş, kardeş ve evladım. Okumaktan çok mutluluk duyduğum bir üniversiteden mezun oldum. Kariyer hayatım sırasında çift dalda yüksek lisans yaptım.

Ama bunlar beni tanıtmak, gerçek ben hakkında sizlere fikir vermek için yeterli mi emin değilim. Bize koçluk eğitiminin ilk dakikasında kendimizi “sahiplikler” olmadan tanıtmamızı istemişlerdi. O zaman bütün grup olarak öylece kalakalmıştık. Mesleğimizi, diplomalarımızı, sıfatlarımızı söylemeden kendimizi tanıtmak çok zordu. Ama asıl biz, sahiplikler olmadan olan bizlerdik. Şimdi burada tam da o şekilde tanıtmak istiyorum kendimi; 

Ben paylaşmayı hayat amacı edinmiş, özgürlüğün sorumluluk almak olduğunu bilen ve bunu çok seven, güçlü olmak kadar zaman zaman güçsüzlüğünü kabul etmenin de en büyük güç olduğuna inanan, ancak ve ancak karşımıza çıkan zorlukların bizi geliştireceğine ve büyüteceğine inanan bir insanım.

Hayatımın sonuna kadar daha çok okumak, durmadan öğrenmek, paylaşmak ve fayda sağlamak istiyorum. Vermenin aynı zamanda almak da olduğunu biliyorum. Paylaşmak istediklerimi almayı kabul eden herkese minnet duyuyorum.

Klasik özgeçmişimi de tabii merak edebilirsiniz. Lütfen tıklayın.

Rezilyans benim için bireysel ve çok özel bir proje. Zira rezilyans hayatıma sanki arka arkaya bombalar düştüğü bir zamanda tam olarak tanıştığım ve çok fena halde düştüğüm o yerden güçlenerek ve büyüyerek ayağa kalkmamı sağlayan bir beceriler bütünü.

2018 ve 2019 yılları arasında toplam 9 ay içinde iki büyük ölüm ve bir büyük hastalık yaşadım. Bu 9 ay boyunca mesleğim olan eğitmenliği neredeyse hiç yapamadım. Zira bu kadar zor zamanlar yaşarken onlarca kişinin karşısına geçip, bir nevi sahne performansı göstermem imkansızdı.

Ayağa kalkabilmek için yapabileceğim en iyi şeyi yaptım ve rezilyans eğitimleri almaya başladım. Kendim için, ayağa kalkabilmek için... Bir yandan yurtdışı üniversitelerden ve kurumlardan rezilyans eğitimi aldım, bu konuda çok okudum, sertifikalar aldım, bir yandan da uyguladım. Benimle benzer şeyleri yaşayan insanlar olduğunu gördüm. Onların hikayesini de ağlayarak dinledim. Onların uyguladıkları çarelere baktım. Rezilyans becerilerini tek tek deneyimledim. Kendimde uyguladığım her rezilyans becerisi beni biraz daha ayağa kaldırdı, büyüttü ve geliştirdi. Çok şey öğrendim ölümden, hayattan ve Rezilyans’tan.

Tam anlamıyla kendime geldiğimde en çok istediğim şey, en büyük hedefim rezilyansı paylaşabildiğim kadar çok insan ile paylaşmaktı. Üstelik ben bir eğitmen ve koçtum. Bunu yapabilirdim. 2019 yılının büyük bölümünü Rezilyans üzerine çalışmak ve bu projeyi hazırlamak ile geçirdim. Ve 2020 ylındayız. Artık projem hazır, ben hazırım. Rezilyansı başkalarıyla paylaşmak, insanlara fayda sağlamak, başkalarının da değişimlerden, zorluklardan büyüyerek ve güçlenerek çıkmasını sağlamak benim son yıllardaki en büyük hedefim.

Hayatımın bu süreci bana şunu öğretti; herkesin ama herkesin hayatında sıkıntılar, değişimler ve zorluklar olan dönemler var, olmaması imkansız. Büyük ya da küçük durmadan değişimler yaşıyoruz. Bunu durdurmak ya da önlemek mümkün değil. Zira çoğu kontrolümüz dışında. Bu değişimler, sıkıntıları ve zorlukları da beraberinde getiriyor. Birşeyleri daha getiriyor; öğrenmeyi, büyümeyi ve gelişmeyi… Ama tabii sadece bu zorluk ve sıkıntılarla başa çıkmaya karar verirsek.

Eğer siz de hayatınızdaki değişimlerle ve zorluklarla başa çıkmak istiyorsanız ve bunu benim gibi bilimin, araştırmaların ışık tuttuğu becerilerle yapmak istiyorsanız, gelin bana katılın. Rezilyans becerilerini benimle birlikte edinin ve hayatınız boyunca her zorlukta kendi kendinize ayağa kalkın. Büyüyerek, öğrenerek ve güçlenerek.