REZİLYANS'A BAŞLA

Nedir Bu Rezilyans?

NEDİR BU REZİLYANS?

Rezilyansı tek bir kelime ile açıklamak kolay değil. İngilizce orjinal karşılığı Resilience, en çok “esneklik, kırılmazlık, dayanıklılık, kendini toparlama gücü, duygusal dayanıklılık” olarak tanımlanıyor. Bu tanımların hepsi rezilyansı doğru tanımlasa da benim en sevdiğim tanım “zorluklardan güçlenerek ve büyüyerek ayağa kalkmak”.

Rezilyans’ı, kırılmazlık ve dayanıklılık tanımlarına bakarak bir işten vazgeçmeme, kararlılık ya da direnmek ile karıştırmamak gerekiyor. Rezilyanssakin ve kendinizden emin hissetmeseniz bile baskı altında kırılmama, yere düştüğünüzde tekrar ayağa kalkma yeteneğidir.

Rezilyans, kırılmama bakımından çok esnek ve kırılmaz bir bitki olan bambuya, yere kadar eğilip, ancak tekrar ayağa kalkmak bakımından da hacıyatmaza benzetilir.

Bu benzetmelerden de anlayacağınız gibi eğer rezilyant bir kişiysek zorluklar karşısında bazen midemize yumruk yemiş gibi bükülebiliriz, eğilebiliriz ama kırılmayız. Ayağa kalkar tekrar yerimize geri geliriz. Hatta bu zorlukların bize öğrettiklerinden ve bizim bu zorluklardan rezilyant çıkma yolları bulmamızdan dolayı eski yerimize dönmek yerine gelişerek ve büyüyerek hayatımızda ileri doğru gideriz.

PEKİ NASIL ZORLUKLAR BUNLAR?

Peki nasıl zorluklar bunlar diye düşünüyorsanız hemen söyleyeyim, en küçüğünden en büyüğüne her tür zorluktan bahsedebiliriz.

Daha net hale getirmek için birkaç örnek verelim, sevdiklerimizin ölümleri, hastalıkları, kendi hastalıklarımız, kayıplar, ayrılıklar, iş yerimizde olan değişimler ve bilinmezlikler, politik değişim, ekonomik krizlerin hayatımızda yarattığı etkiler, işte ve özel hayatta teknolojik değişime uyum sağlama çabaları, günlük hayatta bizi zihinsel olarak felaket senaryolarına sürükleyen düşünceler gibi herşeyi yaşadığımız zorluklar ve stres kaynakları olarak sayabiliriz.

İşte rezilyans burada devreye girer ve bizim bu zorluklardan güçlenerek ve büyüyerek ayağa kalkmamıza yardımcı olur.

DÜNYADA REZİLYANS

Rezilyans, günümüz dünyasında bilimden, psikolojiye çok farklı alanlarda kullanılan bir kavram. Bu konudaki araştırmacılardan Togage ve Fredrickson, rezilyansı olumsuz duygusal deneyimlerden kurtulma ve sürekli değişen streslere esnek bir şekilde uyum sağlama yeteneği” olarak tanımlıyorlar.

Esneklik burada altını çizmemiz gereken bir sözcük. Esnek demek; Farklı stratejiler deneyebilme ve böylece stres yaratan ya da bize meydan okuyan her ne ise onun taleplerini karşılayabilmek demek.

Pozitif psikolojinin babası sayılan Dr. Martin Seligman ise, bunu “sıkıntıdan kendini toparlama ve zorluklardan büyüme yeteneği” olarak tanımlıyor.

Tüm bu tanımlar, rezilyansın aynı zamanda öğrenmeyi, uyarlanabilmeyi, dönüşümü, ilerlemeyi ve de kalıcığı da içerdiğini işaret ediyor.

Rezilyans ile ilgili hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız Rezilyans’a Başla sayfamıza göz atabilirsiniz.