REZİLYANS'A BAŞLA

REZİLYANS İÇİN 5 TEMEL ARAÇ

REZİLYANS İÇİN 5 TEMEL ARAÇ

Zorlu zamanlarla başa çıkabilmenize yardımcı olmak ve refahınızı desteklemek için 5 temel rezilyans aracı;

-    ÖZFARKINDALIK: Kendimizi gerçekten tanıyor muyuz? Olaylara karşı verdiğimiz tepkiler gerçekten bizi mi yansıtıyor yoksa öğrenilmiş kalıplarımızı mı? Çoğu zaman gerçek duygularımızın farkında olmayız ve bu, davranışlarımıza ve tepkilerimize yansır. Oysa ki özfarkındalığımız arttıkça olaylara tepkilerimizin sebebini anlar ve değişim sağlayabiliriz.

-    ZİHİNSEL ÇEVİKLİK VE ESNEKLİK: Olaylara farklı açılardan bakabilme yeteneği ve problem çözme. Yaşadığımız problemin kökünü tanımlayabilmek için temel bir yetenektir. Bu yeteneği geliştirdikçe çözümü de tanımlayıp yürürlüğe sokabiliriz. Farklı açılardan bakabilme, rezilyansın çok temel taşlarından olan kabul ve teslimiyeti de bize sağlar.
Esneklik ve adaptasyon yeteneğimizi güçlendirdikçe değişime ve yeni durumlara daha rahat uyum sağlayabiliriz.

-    OLUMLU TUTUM VE ENDİŞEYİ YÖNETMEK: Gerçekçi bir iyimser tutumda olmak. Bu felaket senaryolarına sürükleyen olumsuz düşünce tuzaklarından kaçınmamızı sağlar. Geleceğe dair olumlu bakış açısında olmaktır. Ama asla polyannacılık ya da mutluluk oyunu oynamak değildir. Olumlu tutum rezilyansda önemli ve kritiktir. Minnettarlık, rezilyant biri olabilmek için en kolayca kullanabileceğimiz araçlardan biridir. Bizi zorlayan olaylar sırasında bile yaşamımızda iyi şeylere sahip olduğumuzun farkına varmak ve bunun için şükran duymaktır.

-    ÖZYETERLİLİK / USTALIK: Kendi yeteneklerinizi bilmek, güçlü yönlerinizi bilmek, «yapabilirim» tavrına sahip olmaktır. Güçlü karakter özelliğiniz, kullanırken kendinizi tam da olduğunuz kişi olarak hissettiğiniz, kolaylıkla yapabildiğiniz, bunu kullandığınız zaman motive olduğunuz özelliğinizdir. Bunu daha rezilyant olmak için bir kaldıraç olarak kullanabilirsiniz.

-    BAĞLANTI: Bağlantıda olduğumuz, güvendiğimiz biri ya da birileri hayatımızda vardır. Zor zamanlarda destek alabileceğimiz kişiler rezilyans için önemlidir.
Bağlantı sadece biriyle olmak zorunda da değil. Bu bir amaç, bir fikir ya da bir göreve (senin uğruna savaşmaya değeceğini düşündüğün bir amaç-fikir-görev) bağlantı da olabilir. İlişki ve bağlantı zor zamanlarda bizi tekrar ayağa kaldırmak için güçlü araçlardır.

5 temel Rezilyans™ aracının altında geliştirilebilecek birçok beceri  bulunmaktadır. Her biri iş ve özel yaşamınızda karşılaştığınız büyük-küçük, çeşitli zorluklarla başa çıkmanızı sağlar. Gelin, birlikte daha derinleşelim ve hayatınız boyunca her tür zorluk karşısında kullanabileceğiniz bu rezilyans becerilerini birlikte güçlendirmeye başlayalım.